מה אתם באמת יודעים על הממ"ד שלכם?

אז מה כדאי לדעת?

כל בית חדש כיום בישראל מחייב בבניית מרחב מוגן על פי הנחיות פיקוד העורף. גם אצלכם כנראה שיש אחד כזה. יתכן שאתם נמצאים כעת בשלבי התכנון או הבנייה שלו, או מחפשים קבלני שיפוצים ובניה מומלצים לביצוע העבודה. אך מה למעשה אתם באמת יודעים על הממ"ד שלכם ועל המערכות שבו? למשל, איך תוכלו להיות בטוחים במאת האחוזים שהמשפחה שלכם תהיה בטוחה ומוגנת בעת חירום? כיצד תדעו אם האוויר בממ"ד שאתם נושמים נקי מרעלים כימיים וביולוגיים ומתאים לילדים שלכם? 

1. מערכת שתסנן את האוויר בממ"ד היא חובה כיום בכל בית

שילוב של מערכת לסינון אוויר היא אחת מדרישות החובה של פיקוד העורף לפני אישור אכלוס (טופס 4) עבור כל בית או דירה בארץ. המערכת שומרת על סירקולציה בממ"ד ועל ידי הפעלה חשמלית או ידנית מווסתת את האוויר הנכנס והיוצא. קיימות מספר מערכות בשוק אשר עושות פעולות אלו, מסננות את האוויר מבחוץ על ידי פילטר פחם ודואגות לשמירה על אוויר נקי לשוהים בחדר.

2. מערכת סינון האוויר בממ"ד מחליפה את מסכות המגן

בזמן חירום עלינו לשהות בממ"ד שעות ארוכות ולעיתים אף ימים, על כן יש לוודא כי התנאים בחדר מאפשרים לנו לבלות בו את הזמן בנוחות מירבית. בעזרת הפעלה חשמלית או ידנית אנו מסננים את האוויר הנכנס מבחוץ בעזרת פילטר פחם ומשחררים החוצה את האוויר בממ"ד באופן מווסת על מנת לוודא סירקולציה מתאימה לאורך זמן.

3. חלק מהמערכות בשוק מתאימות גם למצב של שגרה

ניתן להשתמש במערכות לצורך סינון או אוורור. כך גם בעת שגרה ניתן להשתמש בהם לצורך אוורור החדר וליצירת תחושה נעימה בתוכו. כמו כן, מדובר במערכות קטנות אשר כיום אינם מפריעות לעיצוב החדר.

4. יש להתייחס למערכת הסינון כמצילת חיים

כאשר אנו קונים מכשיר חשמלי או רכב, אנו מוודאים כי מדובר במותג מוכר, בעל שם בתחומו, המספק לנו מוצר אמין, בטוח, עמיד ואיכותי, כך גם במערכת חשובה כזו, הנחשבת לאחת המערכות המורכבות והחשובות בבית.

5. כובד ראש

אמנם אנו מתכננים את ביתנו מתוך חשיבה על השגרה היומיומית ומתייחסים לשיקולי תקציב, עיצוב וסגנון, אך אסור לנו להקל ראש בתקנים של תכנון ובנייה, במיוחד כאשר מדובר בחלל שכל מטרתו להגן עלינו ועל משפחתנו בשעת חירום.

קרדיט לשיפוצים פלוס+.