חשיבות איטום גגות

ז מה כדאי לדעת?
ישנן מספר שיטות לבצע איטום לגג בצורה מדויקת וכמובן שכל אחת שונה במהותה, ביכולת העמידות בפני אלמנטים חיצוניים ובעלויות. השיטה הנפוצה ביותר הינה מריחה של זפת חמה על הגג ולאחר מכן סיוד הגג – פעולה שחוזרת על עצמה מידי שנה. השיטה השנייה הינה פריסה של יריעות ביטומניות והלחמתן אחת לשנייה בכדי ליצור איטום מקסימלי. הלוחות כל כך עמידים בפני מי גשמים והמעלות הגבוהות שחזרה על התהליך הזה תתבצע אחת ל-20 שנה.

  • מריחת זפת וסיוד הגג – זפת חמה מגיעה במצב נוזלי ויש לחמם אותה לטמפרטורה גבוהה בכדי שנקבל מרקם צמיגי שתפקידו לאטום באופן מוחלט גם את הפתחים והסדקים הקטנים ביותר בגג ביתנו. בתחילת התהליך, יש לנקות את משטח הגג באופן אבסולוטי ולוודא שאין עלים שמפריעים או פסולת לא רצויה. לאחר מכן, יש לשטוף את הגג ולחכות עד שהמים יתייבשו, לכן חשוב לבצע את התהליך הזה בעונת הקיץ. השלב האחרון הינו מריחה של שכבת זפת בכל חלקי הגג, המתנה להתייבשות מוחלטת וסיוד הגג בכדי למנוע את התחממות החומר והעלאת הטמפרטורה בתוך חלל הבית.
  • פריסת יריעות ביטומניות – תחילה יש לסדר את היריעות אחת על גבי השנייה לפני ההלחמה. הסידור יתבצע באופן כזה שתנועת המים תגלוש לצד הנמוך של הגג ומחוצה לו. כעת יש למרוח את חומר ההדבקה, לחמם את היריעה ולבצע הדבקה נקודתית למשטח הגג וכזאת עוצמתית יותר בין יריעה אחת לשנייה. מדובר על שיטה מורכבת שדורשת המון חומרים עוצמתיים, ידע ותכנון מקדים וכמובן ניסיון וצוות מקצועי.

הבדלי העלויות
כמובן שפריסת יריעות תהיינה יקרה בצורה משמעותית מאשר מריחת זפת וסיוד הגג. בעוד שזיפות וסיוד יעלה בממוצע בין 28-45 ₪ למטר, כאשר מדובר על הלחמת יריעות המחיר קופץ ל70-140 ₪ למטר. ההבדלים במחירים הם עקב עלות החומר, עמידותו בפני הגורמים החיצוניים שמשפיעים על הבלאי וזמן העבודה הדרוש בכדי לבצע הלחמה של המון לוחות.